Az egész kacsa sütése karácsonykor izgalmas kihívás, mert nem lehet hibázni. Ezzel a recepttel garantáltan nem is fogsz! Kívül ropog, belül omlós – ahogyan mi készítjük!
Az otthon szakácskodók főleg az ünnepekre készítenek egész kacsát, vagy legalábbis kacsát egyáltalán és keveseknek van tapasztalata benne, hogyan kell jól megsütni.
A háztáji kacsa sokkal szikárabb és masszívabb hússzerkezetű, mint a bolti, ipari. Ezzel már a sütéskor és előkészítéskor érdemes számolni.
Többnyire a csirkehúsról ismeretes az a tény, hogy az ipari, tápos csirke sütéskor összemegy. Na a kacsával és libával is ugyanez a helyzet, ha nem jó helyről vesszük.
A sült kacsa viszont igen fejedelmi étel, főleg karácsonykor és ráadásul laktató is!
Most, hogy egyre divatosabb a ketogén étrend, az is jó hír, hogy a kacsa magas zsírtartalma miatt még pont bele is illeszkedik ebbe az étrendbe is.
Pácold be!
A legjobban a mézes-balzsamecetes pácot szoktuk rajta szeretni. De ha egyszerűsítenél az életeden, akkor a Drakula csókját dobod fel kevés balzsamecettel.
A kacsát mosd meg alaposan, kívül is és belül is, nézd meg a májat és egyéb belsőséget nem rejtették-e bele nejlonba (ez elég gyakori).
A Drakula csókját keverd el annyi balzsamecetben, hogy rendesen kenhető, mázolható legyen a kacsa bőrére. Igen, a bőrére, mert a kacsát szintén nem nyúzzuk meg sütés előtt. A megtisztított kacsát tedd egy nagy tepsibe és kezd el bedörzsölni a páccal jó alaposan. Nem baj az, ha lecsorog már a végén róla. A belsejébe is kenhetsz bátran, attól csak még izgalmasabb lesz.
Ezután én behúzom egy nagy nejlonzacskóba és egy éjszakára a hűtőszekrénybe teszem, hogy összeérjen, jól átjárja a pác.
Süsd ropogósra!
Vágj másnap fel hagymát, fokhagymát, narancskarikákat, aprítsd fel alaposan, hogy könnyen szórható legyen majd, sózd és borsod meg a keveréket. Ha szereted, akkor citromfüvet is tehetsz hozzá pár levelet, még finomabb lesz tőle, ahogy majd átjárja.
Vedd elő a hűtőből a húst és hagyd kicsit melegedni szobahőmérsékleten, addig melegítsd elő a sütőt. Egy tepsit kenj ki zsiradékkal vagy vajjal (ízlés szerint) és a nejlonból kivett kacsát fektesd rá. A kacsa bőrét irdald kicsit be, de ne vágd le róla.
Az előbb összekevert fokhagymás-hagymás-narancsos keverékkel tömd ki a kacsát és a lábait egy zsineggel kösd össze. Vegyél a kezedbe sót és kívülről kend be vele a bőrét a kacsának.
A pácolt és megtömött kacsánk mehet be a sütőbe sülni.
170 C fokon, 3-4 óra alatt süssük meg. A sütési idő a kacsa méretétől függ, de minimum egy 3 óra azért szokott kelleni. Akkor haladsz jól, ha aranysárgára-barnásra sült a bőre.
Én kb. 40 percenként megforgatom és egy nagy kanállal a közben lefolyó páclével megöntögetem. Így nem fog a hús sem megégni, sem száraz nem lesz.
Titok egész kacsa sütése esetén
A kacsasütés titka nemcsak a pácolás, hanem a hosszú ideig tartó lassú sütés, közepes hőfokon.
Zöldségköret?
Ha zöldségköretet is tervezel mellé, akkor az utolsó 40 percben tedd csak mellé, alá és akkor nem fog odaégni, hanem pont tökéletes lesz, mire kész a kacsa is.