Hosszú évek óta nem eszünk semmilyen élesztős pékárut, sőt, ha tehetjük pékárut sem, de a babka az, ami régóta foglalkoztatott már. Nem is igazán az íze miatt, hanem mert olyan jól néz ki. Tekervényes és kakaós és kalácsforma is. Bár biztosan finom lenne kelt tésztából is, ahogy az eredetije van, most egy gluténmentes levelestészta lapot sikerült vennem és abból formáztam meg az egyszerűsített babkát.
A babka eredete
A babka másik neve: Jeruzsálemi kalács. A lengyelországi zsidó konyha hagyományos süteménye, a babka húsvétra ideális választás mivel kalács is, fonott is, csokis is – és mindemellett nagyon szép is! A hagyományos recept szerint kalácstésztából kellene készíteni, mely egy élesztős, kelt tészta. Viszont sajnos vagy sem, nem mindenki ehet élesztős dolgokat, így sok édességről le is kell mondani. Pontosan ezért gondoltuk ki, hogy mi van akkor, ha kipróbáljuk más gluténmentes tésztafélével?
Ha viszont az eredeti babka receptjére vágysz, akkor egy igen jót a Mindmegette oldalán lehet találni. De most mi maradnánk a saját verziónknál, mely sokkal kevesebb idő alatt van kész, messze nem ennyi macera és nekünk fontosabb ok: gluténmentes.
Levelestésztából hamis babkát
A leveles tésztából sosem lesz azért ugyanolyan babka, mint ami az eredeti, mert nem kalács jellegű a tészta már önmagában sem. De ha ügyes vagy, akkor ugyanúgy lehet formázni, netán még annyira légiesen könnyed is lesz, ha hagyod eleget sülni.
A levelestésztát vedd ki a hűtőből felhasználás előtt egy fél órával, majd tekerd ki.
Kakaóporos porcukorral és vajjal kend meg a levelestésztát.
Vágd a tésztát 3 egyforma “szálra”, majd egyesével tekergesd őket fel.
A feltekert kis hurkákat éles késsel vágd el úgy, hogy ne vágd át teljesen, de szétnyíljanak a rétegek.
A három tésztahengert fond össze és sütőpapírral bélelt tepsibe fektesd bele a kis kalácska-formát. Tejes tojássárgájával kend be a tetejét a kalácskának.
180 C fokon süsd ki kb. 25 perc alatt, amikor aranybarna lesz.
KÓSTOLD MEG LEKVÁRRAL IS!
-
Meggy-cseresznye lekvár1 700 Ft