A címet nagyjából hatszor írtam át, mire elkezdte fedni a valóságot és nem 30 szóból állt. Kezdetnek egy gluténmentes és cukormentes kiindulási alappal kezdődött a földimogyorós-diós tart receptje. Ehhez jött hozzá, hogy Mendula földimogyoró krémünk is volt itthon, a Rumos Diólekvár meg alap. Majd jött az ötlet a vaníliapudinggal és máris kész volt az egész édes élvezet.
A mindenmentes szó nem a legjobb rá, de tudom, hogy sokan ezt használják a tej- és gluténmentes, vegán ételekre. Viszont ez annyira egy tömör gyönyör, hogy messzemenőkig nem mindenmentes, hanem bőven van benne anyag.
A tejet kicseréltem a “Mit iszol, Budapest” pörkölt mandulatejére, a Rumos Diólekvárral tökéletes ízorgiába került a Mendula földimogyorókrémje és már majdnem harcot vívtunk, ki eszi a tetejéről a kellemesen vaníliás pudingot. Még forrón ráadásul.
A tésztája szintén tömör és laktató. Arányaiban a ketogén étrendbe nem fér bele, de cukormentes és minimális a szénhidráttartalma az egész tart-nak. Az alapot darált blansírozott mandula és kakaópor adja.
Összetevők (6 tenyérnyi süteményhez) – a tészta
200 g blansírozott mandula darálva
2 ek. holland kakaópor
2 tojás (vagy helyette útifűmaghéj)
1 ek. Szaffi szénhidrátcsökkentett rostkeverék
1 dl mandulatej (ha került bele tojás. Ha tojásmentes, akkor 2 dl mandulatej)
Összetevők a krémekhez
6 ek. Mendula földimogyorókrém
6 ek. Rumos diólekvár
1 csomag vaníliás pudingpor
5 ek. eritrit
1/2 liter Mit iszol Budapest mandulatej (vagy rendes tej)
A földimogyorós-diós tart lényege, hogy jó sok krémet kell a tésztára rátenni. Ehhez én szilikon tart-formákat használok, de kinek mi: készítheted muffinformában is vagy amiben szimpatikus. Az a fontos, hogy az oldalán megtartsa a krémet majd az edény, míg dermed a hűtőszekrényben.
elkészítése
- Először a tésztát készítjük el, mert valójában ez a leghosszadalmasabb a sütési idővel együtt. A mandulát összedaráljuk lisztszerűvé és hozzákeverjük a kakaóport. Ehhez jön hozzá a tojás és a tej és rostkeverék. Ha kihagyod a tojást, akkor kicsit több Szafi rostkeveréket tegyél bele, ami adja majd azt, hogy összeragadjon.
- A krémnek pépesnek kell lennie és nem folyósnak. Az a jó, ha kanállal kivéve formázható kicsit. A szilikonformák alját és a peremet végig töltsd meg a tésztával és lapogasd bele.
- Előmelegített sütőben egy nagy tepsire téve kisütjük a tésztaalapot. Légkeveréses sütőben 150 C fokon kb negyed óra alatt teljesen átsül és már ki is vehetjük.
- Míg sül a tészta, addig elkészítjük a pudingot. Kicsit kevesebb tejet tegyünk hozzá, mint amit a csomagoláson írnak, hogy kemény pudingot kapjunk.
- Az elkészült sütialapokat nem szedjük ki a formából, hanem így még melegen rákanalazunk 1-1 kanállal a töltelékből. Alulra a diólekvár, rá a földimogyorókrém és a tetejére csorgatjuk a még forró pudingot.
- Az elkészült, rétegezett sütiket tegyük hűtőszekrénybe és hagyjuk nemcsak hűlni, de összedolgozódni is. A rétegek szépen összeérnek és a tésztarész is puhul.
- Tálaláskor ehető virágokkal és Málna sziruppal díszítjük!
BORAJÁNLÓ
Az Árvay Családi Pincészet borát már hoztuk pár receptünkhöz, most ehhez a desszerthez is egy különlegességet ajánlunk tőlük, méghozzá a 2019-es Bubizz gyöngyöző bort!